Hezký obal neznamená nejlepší papír! 

Podle čeho se tedy rozhodnout?

Vybrat správný papír pro danou potřebu není zdaleka tak jednoduché jak se zdá. Většinou se nemáme čeho chytit a tak volíme papír jestli je dostatečně bílý nebo nevhodně zažloutlý a nebo jak se nám libí jeho barevný obal, ale to není úplně ideální. Ptoto jsme pro vás připravili základní měřitelné parametry jako je například bělost, gramáž, opecita. Tyto základní údaje by měly být uvedené na obalu ale tyto parametry jsou lidem někdy utajeny ani některé e-shopy tuto informaci neposkytují.

Formát

Prvním kritériem při výběru správného papíru pro váš tisk je jeho formát. Základním a nejrozšířenějším formátem je A4, pro technické výkresy, plakáty atd. se lépe hodí formát A3. Větší formáty papíru se používaji pro plotr.

Gramáž

Gramáž papíru udává váhu jednoho metru čtverečného. Pro běžný kancelářský tisk jsou nejčastěji využívané papíry s gramáží 80 g/m2. Na trhu jsou i kancelářské papíry s gramáží 75 g/m2.  Gramáž u speciálních papíru - fotografických papírů se používá gramáž 90 g/m2 a více. S jakou maximální gramáží papíru je schopna bezproblému pracovat Vaše tiskárna, najdete v technickém popisu.

Opecita

Opacita nebo také průhlednost je schopnost papíru nepropouštět světlo. Vyjadřuje se v procentech, která představují množství zadrženého světla, Při oboustranném tisku a barevném tisku je opecita velmi důležitá. Tady si pamatujte čím vyšší opecita tím je papír kvalitnější. Doporučujeme opecitu nad 91 %

Bělost

Bělost ovlivňuje naše vizuální vnímání papíru. Zde platí čím je hodnota vyšší tím je papír bělejší a kvalitnější. Pokud volíte papír s bělostí kolem 150 jde o střední třídu (papír pro běžné použití). pokud volíte papír s bělostí nad 165 jde o vyšší třídu (papír pro právnické firmy, reklamní agentůry atd.).

Při výběru papíru je dobré se řídit také důležitými certifikáty a technologiemi vyznačenými na obalu papíru, jako je ISO, Color, FSC atd.